Vissza az előző oldalra
Magyar név: fekete harkály
Latin név: Dryocopus martius
Tágabb kategória, magyar: Madarak (osztály)
Tágabb kategória, latin: Aves (classis)
Szűkebb kategória, magyar: Harkályalakúak (rend)
Szűkebb kategória, latin: Piciformes (ordo)
Fokozottan védett: nem
Természetvédelmi érték: 50 000 Ft
Védetté nyilvánítás éve: 1901
Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet
Egyezmények: Bern II.
Irányelvek: Madárvédelmi Irányelv, Madárvédelmi Irányelv I.
Hazai elterjedés A 20. század végéig a nagy kiterjedésű, természetes állapotú, öreg lombos erdeink kisszámú fészkelője volt. Mára egy igen gyors expanzió hatására országosan elterjedtté vált, és a középhegységi lombos erdők mellett egy sor egyéb élőhelyen is megtalálható, mint például ártéri erdők, alföldi tölgyesek, de másodlagos élőhelyeken is előfordul, ültetvényszerű állományokban (pl. nyárasok), nagyobb kiterjedésű parkokban, temetőkben, külvárosokban. A nagy, összefüggő erdőket sem igényli. Amennyiben talál vastag, idős fákat odúja kialakításához, fragmentált erdőfoltokban is megtelepszik, lombos és tűlevelű állományokban egyaránt. A legnagyobb denzitást középhegységi bükköseinkben éri el. Országosan elterjedt faj, elsősorban a középhegységekben, a Dunántúl domb- és hegyvidéki részein és a Duna–Tisza köze erdősített területein gyakori. Az elterjedési és a denzitási modellek is pozitív összefüggést mutatnak különböző fás és erdei élőhelyekkel (többletvízhatástól független erdők, be nem sorolható fás szárú növényzet, gyertyános-kocsánytalan tölgyesek, cseresek, faültetvények, vízhatás alatt álló erdők, erdeifenyvesek, bükkösök) és negatív összefüggést famentes, másodlagos élőhelyekkel (lágyszárú növényzet, szántóföldek, zöldfelületek fák nélkül).
Időbeli előfordulás Egész évben megfigyelhető. A párba állás kora tavasszal kezdődik, ekkor a madarak aktivitása, ezért detektálhatósága lényegesen nagyobb. A tojásrakás március–május közé tehető, a fiatalok májustól júniusig repülnek ki. Az őszi diszperziós időszakban szintén nagyobb aktivitással, nagyobb területen mozognak. A sűrűségmodellezési térképek alapján télen a költési időszakban kevéssé használt területeken, így a Délnyugat-Dunántúlon és az Alföld egyes részein is jelentős számban megjelenik.
A hazai fészkelőállomány nagysága Állományát az 1990-es években 3–5 ezer, 1999–2002 között 5–9 ezer, 2014–2018 között a relatív állománysűrűség modell alapján 13,5–15,5 ezer párra becsülték.
Speciális rész Elsősorban rovarevő, zömmel hangyákat, azon belül elsősorban lóhangyákat (különösen barnatorú lóhangyát) fogyaszt, lárvákat, bábokat és imágókat egyaránt. A fában élő rovarok megszerzéséért nagy, jellemzően függőlegesen hosszúkás lyukakat váj a fák törzsébe, különösen a fenyőfákba. Ezek a csak a fekete harkályra jellemző vájatok mindig rostirányban haladnak, akár 50 cm hosszúak és 20 cm mélyek is lehetnek. A hamvas küllő és a zöld küllő nem képes ilyen mértékben felnyitni a fatörzset, de szívesen táplálkozik a fekete harkály által kivájt üregeknél.
Természetvédelem Hazánkban védett, az Európai Unióban a Natura 2000 területek jelölő faja. Veszélyeztető tényezője elsősorban az idősebb erdők véghasználata és az idős, korhadó fák, valamint a holtfa eltávolítása lehet. Fontos az idős állományok arányának legalább táji szinten, hálózatban történő fenntartása. Testmérete és következésképpen odúja is lényegesen nagyobb a többi harkályénál, ezért kulcsszerepe van az élő- és szaporodóhelyül nagyobb üreget használó madár, emlős és egyéb fajok számára (pl. kék galamb, csóka, seregély, egyes denevér és bagolyfajok, nyest és nyuszt, darazsak és méhek). A fekete harkály védelme tehát, például a számára kijelölt Natura 2000 területek hálózatával, az erdei életközösségek jelentős részének nyújtott élőhely miatt rendkívül fontos. Minden tavasszal új odút vés, bár gyakran előfordul, hogy ugyanazt az odút használja évről évre.
Forrás: Gorman G., Komlós M., Ónodi G. & Schmidt A. 2022. Fekete harkály. – In: Szép T., Csörgő T., Halmos G., Lovászi P., Nagy K. & Schmidt A. (szerk.) Magyarország madáratlasza. 2., javított és kiegészített kiadás. – Agrárminisztérium, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Budapest, pp. 430–432.
Sáv bezárása